Bahçe Taşları Nasıl Temizlenir?

Müstakil evlerde, apartmanlarda, sitelerde, iş merkezleri, alışveriş merkezleri veya kurumların bahçe bölümlerinde peyzaj çalışmaları gerçekleştirirken birçok noktada doğal taşlar kullanılır. Andezit,bazalt, granit, küfeki veya mermer gibi doğal taşlar kullanıldıkları alanlarda daha estetik ve keyifli bir görüntü ortaya çıkarır. Fakat kısa sürede kirlenme oluşturan bu taşlarda doğal taş temizliği gerçekleştirilerek kirlenme ve lekeler ortadan kaldırılabilir.

Doğal taş temizliği açık alanda güneş, ısı,yağmur,rüzgar gibi faktörlerden etkilenen ve çok fazla toz ile karşılaşan taşlar üzerinde özel bir işlem sayesinde gerçekleştirilir. Firmamız bu işlemi uygulamak için granit ve mermer gibi doğal taşlar üzerinde öncelikle temizlik sonrasında bakım ardından parlatma ve koruma gibi aşamalar ile işlem sağlayarak, taşın estetik görüntüsünü tekrar ortaya çıkarır ve korunmasını sağlar.

Bahçe Alanlarında Doğal Taş Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahçelerde çiçek tarhları, duvarlar, yollar, zemin döşemeleri ve kaplamalar gibi birçok alanda kullanılan doğal taşlar yıkanarak temizlenebilen suni taşlara göre lekeyi içerisine alan ve giderek yapısı bozulan ürünlerdir. Örneğin, çok fazla su ile temas ettiğinde ve toz bu su sayesinde taşın yapısına işlediğinde ortaya ancak silme gibi işlemler ile temizlenebilecek lekeler çıkar.

Açık alanda kullanılan bu doğal taşlar, sürekli bir şekilde yağmur ve güneş gibi etkilere maruz kaldığı için matlaşma ve dış faktörler nedeniyle çizilme ile çok sık karşılaşılır. Bu gibi negatif durumlar sonrasında mermer, granit, küfeki veya bazalt gibi taşlar üzerinde doğal taş temizliği sağlanarak kademeli bir sonuç elde edilir.

Özel makineler sayesinde ve profesyonel personeller ile doğal taş temizliği sağlanırken, öncelikle taşlar üzerindeki kaba kirlilikler, çatlaklar ve tortular giderilir. Sonrasında profesyonel makinelerile silme yapılarak taşın üzerindeki kirlilik tabakası kaldırılır. Ardından taşa bakım sağlayacak cila ve parlatma gibi uygulamalar gerçekleştirilerek, hem temiz bir görüntü hem de son aşamada taşta koruma etkinliği sağlanır.

Bahçe Taşlarında Doğal Temizlik Ne Zaman Yapılmalıdır?

Müstakil konutlar, parklar, kurum bahçeleri veya toplu konutlarda bahçe taşlarının temizliğini her yıl periyodik olarak yapılmalıdır. Aslında doğal taş temizliği yıl içerisinde minimum 1 ve çoğu zaman 2 defa olacak şekilde uygulandığında, taşın daha uzun ömürlü olması, dış faktörlerden daha az etkilenmesi ve korunması sağlanabilir.

Doğal taş temizliği kullanılan kimyasallar ve ince bir şekilde gerçekleştirilen işçilik ile taşın yapısına uygun bir sonuç ortaya çıkarır. Bu yapı sayesinde özellikle bazalt ve granit gibi doğal taşlarda en derine kadar işlemiş lekeler dahi temizlenirken, çiziklerin görünmez hale getirilmesi, çatlakların giderilmesi ve taşlar arasındaki boşlukların da düzenli bir şekilde derz çalışmaları ile tekrar doldurulması sağlanır.