Merdiven Temizliği Püf Noktaları

temizlenmiş merdiven öncesi ve sonrası

Çok katlı yapılar içerisinde merdiven, yapının en fazla kullanılan yani en fazla ayak basılan bölümlerinden birini oluşturur. Bu nedenle hem zeminleri yani basamakları hem de tırabzanları gibi her ayrıntısı iyi bir şekilde temizlenmelidir. Bu temizlik hem sağlığınızı korumak için önemli hijyenik bir yapı oluşturur hem de estetik açıdan merdivenin tertemiz ve ışıltılı görünmesini sağlar. Hatta bu konuda kapsamlı bir temizlik gerçekleştirmek için basamak silimi ve parlatma gibi hizmetler talep edilebilir.

Normal koşullarda bina görevlileri, temizlik şirketleri veya binada yaşayan sakinler tarafından gerçekleştirilecek bir merdiven temizliği belirli dezenfektanların kullanılması ile merdiveni silme, süpürme ve temizlik yapma gibi bir işlem olarak ifade edilebilir. Bu temizlik merdivenin yüzey noktası üzerindeki görünür kirleri ortadan kaldırarak, mikrobik açıdan temizliğin sağlanmasına yardımcı olur. Ancak derinlemesine bir temizlik ile özellikle basamaklara tekrar canlılık verilmesi yeni parlaklık elde edilmesi için basamak silimi ve parlatma uygulanması çok daha nitelikli bir sonuç sağlayacaktır.

Merdiven Temizliği Nasıl Yapılır?

İster yaşam alanlarında ister çalışma alanlarında yapı sahipleri için önemli bir konu olan merdiven temizliği, profesyonel şekilde gerçekleştirildiğinde estetik ve sağlıklı bir sonuç oluşturur. Bu konuda özellikle insan sağlığına zarar vermeyecek kimyasalların kullanılması ve su tercih edilmesi pratik püf noktaları oluşturacaktır. Ayrıca periyodik bir şekilde temizlik gerçekleştirmek ve özel şekilde merdiven için paspaslar gibi malzemeler kullanmak, kaydırmaz bant kullanmak gibi noktalar temizliğin ayrıntılarını oluşturmaktadır.

Ancak beton veya mermer gibi malzemeler ile merdiven inşaatı gerçekleştirilmiş yapılarda basamak silimi ve parlatma sağlanarak, tüm lekeler ortadan kaldırılabilir. Mermer merdivenlerde aşınma, çatlama, leke tutma gibi sıkıntılar bu uygulama sayesinde kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Bu sayede mekanın hem iç görünümü hem de dış görünümü rahatlıkla değiştirilebilir.

Merdiven Temizliğinde Basamak Parlatma

Merdiven temizliği gerçekleştirilirken beton silim ve parlatma işlemi apartmanlarda, otellerde, müstakil yapılarda, kafeterya, restoran veya iş merkezi gibi her alanda gerçekleştirilebilir. Özel bir şekilde yine özel makineler ile profesyonel personellerin uygulamış olduğu bu silme işlemi, basamaklardaki tüm derine işlemiş lekeleri söküp alır.

Dekoratif ve kullanışlılık açısından tüm sorunları ortadan kaldırarak temizliği çok daha kalıcı ve dayanıklı bir hale getiren basamak silimi ve parlatma hizmetleri mermer, granit, doğaltaş, betonarme gibi tüm merdivenlerde sağlanabilir. Özellikle solgun görüntünün ortadan kaldırılması ile birlikte yapıya prestij katarak, bilhassa işletmelerde müşteri gözünden de avantajlı bir durum ortaya çıkarır.